top of page
Ulaş K. , 43, App Tasarımcısı

Pandemi süreciyle beraber kısa zamanda hızlı kilo aldım ve Burcu hanım'a danışmaya karar verdim. Kendisiyle beraber alışkanlıklarımı da dışarıda bırakmadan, önerdiği programları uygulamaya başladım. Üç ayın sonunda, hem hedef kiloma vardım, hem de uzun zamandır olan reflü şikayetim ortadan kalktı ve yaşam kalitem bariz şekilde arttı. Artık ne yemem, nasıl yemem ve nasıl daha sağlıklı kalabileceğim konusunda da bilgi sahibiyim. Kendisine çok teşekkür ederim.

 
Kübra G. , 41, Ev Hanımı

Farklı besin intorelanslarının varlığı, pandemi süresince yaşadığım çok kısıtlı sosyal ve fiziksel yaşamla birleşince sağlık sorunları yaşamaya başladım. Bu olumsuz etki ile zar zor belli aralıkta tutmaya çalıştığım kilom artmaya devam ederken  ilaç sayımı arttırmaya başlamıştı. Sevgili Burcu Hanım’la yolum işte o sıra tesadüfi bir şekilde kesişti. YouTube’dan sağlıklı ve lezzetli neler yiyebilirim diye araştırırken kendisinin hazırladığı seri menüleri denemek istedim ve böylece önce tarifleri ile tanıştım. Bir-iki tane derken damak tadıma uygunluğunu fark ettikçe ne yiyeceğimi düşünmeden yapmaya devam ettim. Ancak daha fazlasına ihtiyacım vardı bu yüzden kendisi ile iletişime geçtim. 

Tanıştığımızda en çok istediğim sağlığıma kavuşmak, ilaçlarımın azalması ve birazcık kilo vermekti. Çünkü 4-5 yıldır sadece birazcık kilo verebiliyordum ve bunu normalim kabul etmiştim. Büyülü gibi geçen dört ayın sonunda artık hayal olduğunu düşündüğüm eski halime dönmüş ve umudumu kestiğim halde sakladığım tüm kıyafetlerimi tekrar giymeye başlamıştım. Daha iyisi ise doktor kontrolümde değerlerimin çok iyiye gittiğini, çoklu vitamin eksikliği ve bir sürü takviye ile geçen zamanlara rağmen şimdi hepsinin normale döndüğünü öğrendim. 

Bu süreçte kendisinden çok lezzetli tarifler, sadece bünyemde değil cildimde bile fark edilir değişiklikler yapan smoothieler, tatlısız hayatın anlamsız olduğunu düşündüğüm zamanlardan utandıran basit ama lezzetli atıştırmalıklar öğrendim. 

Birazcık olan hedefimden, hiç sıkılmadan tüm fazlalıklarımdan kurtulmama kadar geçen süre de ne zorlandım, ne de sıkıldım, hatta Burcu Hanım korumaya başlayalım dediğinde “bu kadar mı?” diyecek kadar alışmıştım. Şimdi onun verdiği motivasyona dayalı özgüvenle bu alışkanlığımı sürdürebileceğime inanıyor, tıkandığım, zorlandığım yerde ise yardımına ve dostluğuna ulaşabileceğimi biliyorum.  

Kübra G.☘️

Oya G. , 43, Finans Uzmanı

43 yaşındayım. Burcu Tunç ile sürecim su şekilde. Bir süre kendim sağlıklı beslenerek kilo vermiştim. Ancak bikinimi giydigimde sırtımdaki yağlar dikkatimi çekti ve rahatsız oldum. 58 kilodan 55.5 kg'ya düşmüştüm lakin genel yağ görüntüsü beni rahatsız etti ve bu noktada Burcu Hanım'ın paylaşımlarını hatirladim; yağdan kilo veren danisanlarinin gelişimini paylaşmıştı. Ben de yağdan kilo vermek istiyordum. Zaten tariflerini cok severek yapip yiyordum. Kendisinden online diyet satın aldım. Görüntülü aradı, ilk görüşme sonrası da listemi gönderdi. Listeyi düzenleme sekli sizin yaşam biciminize ve taleplerinize uygun oluyor. Mesela ben 5.30da uyandigim ve sık yemek yedigim icin toplam 6 öğünum vardı. İlk hafta 700 gr verdim. Sonraki hafta 300 gr. Bu aşamada zaten sırt yaglarim, bel yağlarım çok azaldı. Bu arada belirtmek isterim ki 2.5 yıldır menapozdayim. Genel bir incelme de oldu tabii ki. Tatil döneminde de bir koruma listesi paylaştı, tatlı da vardi listemde. Bir ayin sonunda da toplam 1.5 kg vererek 54 kiloya düştüm. Simdi Burcu hanimin yeni paylaştığı koruma listemle devam ediyorum. Kendimi hafif ve sağlıklı hissediyorum. Teşekkürler. 

 
Pınar Ö. , 39, Öğretim Görevlisi

Hepimiz her gün nasıl sağlıklı beslenmek gerektiğine dair bir sürü bilgiye maruz kalıyoruz. Ne yapmamız ve ne yapmamamız gerektiğini de az çok biliyoruz. Ama bize zarar veren birtakım yeme davranışlarından kurtulmak için zihinsel ve duygusal olarak hazır olmayı bekliyoruz. Halbuki bu karmaşık hale gelen durum, bir profesyonelden yardım alarak çok daha kolaylaştırıyor. Burcu Hanım, yeme alışkanlıklarınızı ve hayat biçiminizi dinledikten sonra bir yemek planlaması yapıyor, yanınızda taşıyacağınız atıştırmalıklar ya da bir anda ortaya çıkan şehir dışı yolculukta ne yiyebileceğinize kadar. Bu kontrol hissi ve disiplinli davranış şekli yavaş yavaş düşünme biçiminiz haline geliyor. Burcu Hanım o disiplini yaratmak dışında bir de Instagram gönderileri, alternatif yiyecek listeleri, besin değeri tabloları ile esnek ve seçenekli bir beslenme şeklini adım adım öğretiyor. İşini bu kadar ciddiyetle, özenle ve severek yapıp beni sabırla motive ettiği için kendisine çok çok teşekkür ederim. 
Merthan M. , 25, Sporcu
Burcu hanımla tanıştığım günden itibaren hayatım düzene girdi. Bana çok faydası dokundu ciddi anlamda. Neyi neden yediğimi ne yersem kendimi daha iyi hissedeceğimi öğretti. Yemek yemene dikkat etmeye çalışırken uyku düzeninede dikkat etmek zorunda kalıyorsun aslında diyetine ne kadar özen gösterirsen kendini o kadar iyi hissetmeni sağlıyor kısacası hepsi birbirine zincirli ve burcu bunu iyi kontrol ediyor.
 
Zeynep G., 51, Doktor
 

Sevgili Burcu Hanımcığım,

Size geldiğim ilk günü hatırladığımda kendi kendime gülüyorum. ‘’Hiç te niyetim yok; ama yine de zayıflayabilsem keşke, dilediğimi yiyip içsem, ama yine de mucizevi bir şekilde beni zayıflatabilse ’’ tadında karman çormandım. Hatta bu inanmazlığımı size de hafiften yansıttım sanırım  Bu hissiyatla, ilk günümüzde, epey zamanınızı aldım, buna rağmen sabırla beni dinlediniz.

Yaşam tarzıma, alışkanlıklarıma gayet uygun bir diyet düzenlediniz. Her görüşmemizde fikrimi alarak, hatta neyi yemeyi özlediğimi sorarak diyetimi güzelleştirdiniz. Hatta ''ben cips istiyorum'' dediğimde bile çözüm bulup, hayatıma renk kattınız 

Bu ülkede bu kadar ''veya'' kelimesini listesinde kullanan bir diyetisyen var mı, bilmiyorum; ama ben en çok ''veya''larınızı sevdim. Ekmekten mi sıkıldın, veya simit veya mısır patlağı veya corn flakes veya çeyrek poğça.

Tabii ki tüm bunlar, her saçma talebimi karşıladığınız anlamına gelmiyor; yeri geldiğinde, ''haa onu mu istiyorsunuz '' diye bıyık altı gülüp, hevesle beklediğim ''o'' yerine son derece akıllıca liste ile beni kandırmayı da çoğu kez başardınız.

Sonuç olarak, kısa sürede, hedeflediğim kiloya sayenizde ulaştım.

Sabrınız ve özellikle de güleryüzünüz için çoook çok teşekkür ederim.

Sevgiler

DUYGU T. , 24, Tekstil
 
Burcu Hanım hayatımın iyikilerinden. Onunla tanışmadan önce halimden çok mutsuzdum.Giyindiğim hiçbir kıyafetin içinde mutlu değildim. Tartıyla aramız hiç iyi değildi hatta kilomu bile bilmezdim. Evet çok kilom yoktu ama hayatım boyunca hiç olmadığım kilo ve görüntüdeydim. Tam 15 kilo verdim ve 38 bedenden 32-34 bedene indim. Beni gören kimse inanamıyor ve tanıyamıyor bu büyük bir mutluluk ve gurur. Ekmek, pilav, makarna vs. yemeyerek kilo verdiğimi düşünüyor herkes ama öyle değil. İstediğim herşeyi ama herşeyi yedim hala da yiyorum. Meğerse ne kadar kirli ve kötü besleniyormuşum. Meğerse vücuduma ne kadar yazık edip eziyet ediyormuşum. Burcu Hanım sayesinde sağlıklı bir şekilde kilo verip doğru beslenmeyi öğrendim. Aslında istediğiniz herşeyi yiyebiliyorsunuz önemli olan neyi ne ile dengeleyip, ne kadar ve ne zaman yiyeceğiniz. Burcu Hanım çok defa pes edeceğim noktada beni sakinliği, sıcaklığı ve tecrübesiyle tekrar yola devam ettirdi. Yapamam edemem demeyin kendinize inanın ve kesinlikle Burcu Hanımla tanışıp önce beslenme şeklinizi değiştirip hayatınıza sporu dahil edin sonrasına zaten inanamayıp o yolda devam edeceksiniz. Buradan kendisine tekrar sonsuz teşekkür ediyorum.
HATİCE Ş. , 28, Çalışmıyor
Yemek yemeği aşırı seven biriyim. Yıllardırda sporla ilgilenirim. Çok aşırı kilolu olmadığımı söyler herkes. Ben de öyle düşünürdüm. Yediklerime dikkat etmezdim. Spor yaptığım içinde yaktığımı düşünürdüm. Fakat gün geçtikçe yağlanmaya başladım. Kendi çabalarımla önüne geçmeye çalıştım. İnternetten alternatif diyetler uyguladım, bıraktım. Daha ağır spor programları uyguladım, vücudumu istediğim görüntüye bir türlü ulaştıramadım. Destek almaya karar verdim ve Burcu Hanıma başvurdum. Doğru bildğimiz bir çok yanlış varmış. Listelere uyduğum zaman çok kısa bir süre içinde çok fazla ileri gittim. Asla veremem dediğim bölgelerimdeki kg ları verdim. Çevremdeki herkese anlatmaya başladım kesinlikle destek alınması gereken bir konu beslenme.
ZEYNEP Ç. ,  23, Bankacı  
Benim Burcu Hanım ile tanışmam çok tesadüf eseri oldu. Aslında hiç de umutlu değildim. Aşırı derecede tatlı ve hamurişi düşkünlüğüm vardı. Ucundan yemek, tatmak benim için imkansız şeylerdi. Zaten yemeden de yapamıyordum. Burcu Hanım bana doğru beslenmeyi, kararında yemeyi öğretti. Aslında tam anlamıyla yemek yemeyi öğrendim. Düzenli beslenmeyi öğrenmeden önce 40 beden giyerken şimdi 36 beden giyiyorum. Kendim bile inanamıyorum hala. Gerçekten bana verdiği destekten o kadar memnunum ki kendisine ne kadar teşekkür etsem azdır. Eğer birazcık içinizde istek ve yanınızda Burcu Hanım var ise bence yapabilirsiniz.
DİLEK T. ,  30, Öğretmen  
Hayatta diyet yapamayacağına inanan ve kendisini hiç zayıf hatırlamayan 71 kilo bir insanken, 6 ayda 15 kilo verip 56 kiloya düştüm Burcu Hanım sayesinde. Kısıtlamaların var olduğu her durumda kaçmanın bir yolunu bulabilen ben, diyet yaparken Burcu Hanımdan kaçmanın bir yolunu bulamadım. Şaka bir yana; onun bu kontrollü tavrı olmasaydı kesin bırakırdım diyet yapmayı. Her hafta verdiğim kiloları göz önünde bulundurup sevdiğim şeyleri de sorarak oluşturduğu diyet listeleri sayesinde hem aç kalmadım , hem de bilinçli bir şekilde zayıflamanın tadını çıkardım. İtiraf etmeliyim ki “Nasıl zayıfladın,ne yedin?” diye soran insanlara “ çikolata da yedim,dondurma da yedim, ekmek de yedim, pilav da yedim” dediğimdeki şaşkın ifadelerini izlemek de bana ayrı bir keyif verdi. Yemek kültürüme kazandırdığı yeni tatlar ve tariflerse cabası. Tartılmaktan nefret eden bir insanken, sabahları gözümü açar açmaz tartının yanında alır oldum soluğu. Tartıyla aramızdaki soğuk savaş, Burcu Hanım sayesinde sıkı bir dostluğa dönüştü diyebilirim. Her sorduğum soruya sabırla cevap verişi, sürekli beni motive edişi ise kilo vermemdeki en önemli faktörlerden biridir. Diyeti bırakalı 5 ay olmasına rağmen verdiğim kiloları geri almadım. Sağlıklı ve doğru beslenmeyi öğrendiğim için istediğim şeyleri yiyerek formumu korumayı başarıyorum. “Aaaaaa ne kadar zayıflamışsınız,sizi tanıyamadım” diyenleri duydukça tavana vuran özgüvenimdense hiç bahsetmek istemiyorum Her şey için çok teşekkür ederim, iyi ki varsınız Burcu Hanım.
KUBİLAY Y. , 21, Öğrenci

 

Merhaba Ben Kubilay,

 

Zayıflama hikâyemi sizlerle paylaşmak istiyorum.

 

Çok uzun süredir fazla kilolarla başım dertteydi. Fastfood yiyeceklerin, dondurulmuş gıdaların, hamur işlerinin ve hareketsiz bir yaşamın bunda rolü büyüktü.

Ve en büyük yanlışım fazla kilolu olduğumu kabullenmememdi.

Ailem, arkadaşlarım hep fazla kilolarım konusunda beni uyarsalar da pek kulak asmadım.

 

21 yaşındaydım ve 104 kilodaydım giydiğim hiçbir şey yakışmıyor, yaşımdan 10 yaş daha büyük gösteriyordum ve artık bu duruma bir son vermenin vakti gelmişti.

Tabi bu aşamada  yardım almam şarttı. Annemin tavsiyesiyle bir diyetisyene gitmeye karar verdim.

Kararlıydım. Fazla kilolardan kurtulacaktım. 

 

Diyete başladım. İki hafta sonra doktoruma kontrole gittiğimde 4 kilo kaybetmiştim bu beni çok heyecanlandırdı ve kararlılığımı arttırdı.

4 ayda sağlıklı beslenme ile 27 kilo verdim. Artık zayıf ve sağlıklı biriyim. 

Kilo vermemdeki en büyük iki yardımcım Annem ve diyetisyenim Burcu Hanımdı.

 

Birçok kişi diyet yapmayı yemek yememek olarak düşünüyor. Ne kadar az yersem o kadar hızlı ve çok kilo veririm sanıyor. 

Ben de böyle düşünüyordum diyetisyene gidene kadar. 

Kilo verirken beynimize öğreteceğimiz şeyler var. 

 

Bunlar;

 

1-BEN DE ZAYIF OLABİLİRİM. BENİM İSKELETİM DE İNCECİK BİR İNSANINKİNDEN FARKSIZ! 

NEDEN ONUNKİ DÜZGÜN KASLAR VE YETERLİ MİKTARDA YAĞLA KAPLIYKEN BENİMKİ KATMAN KATMAN YAĞLARLA ÇEVRİLİ OLSUN Kİ?

 

2-KENDİMİ ZAYIFLAMAK İÇİN KISITLAMAM GEREKMEYECEK, ZATEN DOĞAL OLARAK OLMASINI BU KADAR İSTEDİĞİM BİRŞEY İÇİN NİYE KISITLAMALARA VE ZORLAMALARA İHTİYACIM OLSUN? 

 

3-AŞIRI YEMEK YEMEKTEN ALDIĞIM HAZ GERÇEK BİR HAZ DEĞİL,

O, YAŞAYAMADIĞIM BÜTÜN O ŞEYLERİN YERİNİ DOLDURUYOR SADECE..

 

Ben bunları diyetim boyunca düşündüm. 

 

İkinci yapmamız gereken şey ise sağlam bir irademiz olması.

Diyetisyenimin önerdiği yemek listesinin asla dışına çıkmadım.

 

Diyetim boyunca nasıl beslediğimden de biraz bahsetmek isterim.

 

Öncelikle hazır yiyecekler, asitli içecekler, hazır meyve suları, şeker, hamur işleri, çok yağlı yiyecekleri kesinlikle tüketmedim.

Diyetisyenimin önerdiği miktarda ekmek tükettim.

 

Yukarıda saydığım yiyecekler ve sağlıksız diyebileceğimiz besinler hariç her şeyi diyetisyenimin önerileri doğrultusunda tükettim. 

Ben bu kadar düzenli olamam nasıl takip edicim diyorsanız merak etmeyin diyetisyeniniz her şeyi ayarlayacaktır.

 

Evet, yememe dikkat ettim ama sağlıklı bir hayat için bu tek başına yeterli değil mutlaka spor yapmak gerekli. Düzenli olarak spor yaptım. Artık spor hayatımın bir parçası. İlla spor salonuna gitmeye gerek yok günün her hangi bir saatin de 1 saat yürümek veya koşmak yeterli.

 

Artık sağlıklı ve güzel bir vücuda sahipsem bunu diyetisyenim Burcu Hanıma borçluyum. 

 

Yazımı okuyan ve sağlıklı bir yaşam isteyen herkese tavsiyem mutlaka uzmana başvurun. Çünkü ne sizin kendi başınıza uygulayacağınız diyetler ne de İnternet’ten bulacağınız bir diyet programı veya çevrenizdeki insanların tavsiyeleri faydalı olmayacaktır.

BURCU A. , 29, Bankacı

 

Burcu Hanım Merhaba,

 

Öncesinde karnımı doyurmuyormuşum, içimdeki canavarı besliyormuşum. Yemek yemeyi bana öğrettiğiniz ve kendimi bu kadar iyi hissetmeme sebep olduğunuz için çok teşekkür ederim. Kilo verdim ve ideal kilomu da koruyorum, iyi ki varsınız.

bottom of page