top of page

Zayıflama İlaçları, Zayıflama Çayları ve Zayıflama Kahveleri


Günümüzde hızlı kilo kaybı için zayıflama ilaçları çok yaygın kullanılıyor. Özellikle internet ortamında bu büyük bir pazar haline geldi. Zayıflama vaad eden çaylar ve kahveler de son modalar arasında.

Zayıflama İlaçları Etkili ve Güvenli mi?

Zayıflama ilaçları, belirli sağlık sorunları nedeniyle kilo veremeyen ya da acil kilo vermesi gereken hastalara, uygun bir sağlık değerlendirmesinden sonra bir doktor tarafından reçete edilmesi için kullanılması uygundur. Bir doktorun reçete ile size yazmadığı bir zayıflama ilacını asla kullanmayın. Çünkü ne yazık ki, bu ilaçlar o kadar popüler oldu ki, üretimi ve kullanımı kontrolden çıktı. Hızlı kilo kaybı vaadini geri çevirmek çok zordur. Acaba zayıflama ilaçları ve ürünleri vücudunuzdan çok cüzdanınızı mı hafifletiyor? Bu zayıflama ilaçlarının gerçekten ne işe yaradıklarını biliyor musunuz?

Zayıflatıcı ilaçlar, formülasyonlarına bağlı olarak farklı şekilde etki ederler:

· İştahı bastırarak açlık hissini azaltma · Metabolizmayı hızlandırarak kilo kaybını artırmak · Bağırsaklarda besinerdeki yağ emilimini azaltmak.

3 tür ilacın da çeşitli yan etkileri vardır.

İştah bastırıcılar: Sinirlilik, çarpıntı, anormal kalp atışı, tansiyon yüksekliği, İştah bastırıcı zayıflama ilaçlarının birçoğu, ölüm oranını artırdığı, kalp krizi ve kardiyovasküler hastalıklara neden olduğu gerekçesiyle piyasadan kaldırılmıştır. Metabolizma hızlandırıcılar: Bu zayıflama ilaçları da iştah bastırıcılarla aynı psikolojik ve fizyolojik değişiklikler ile ilişkilendirilmiştir. Yağ emilimini azaltan ilaçlar: Bu zayıflama hapları, karaciğer hasarı ile ilişkili bulunmuştur. Yan etkileri karaciğer hasarında gözlenen etkilerle benzerdir: · kaşıntı · iştah kaybı · sarı gözler/cilt · açık renkli dışkı · kahverengi idrar

Bu ilaçlar doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır! İlacı kullanmanın doğru yolu, düşük dozlarla başlayıp kademeli olarak artırılmasıdır. Ek olarak, kısa süreli reçete edilmelidir. (Ortalama 6 hafta - 3 ay arası)

Yukarıda bahsettiğimiz zayıflama ilaçları, Sağlık Bakanlığı onaylı, reçete ile satılan ilaçlardır. Bunun dışında asıl dikkat edilmesi gereken, tehlikeli olan ''Besin takviyesi/destekleri'' adı altında ''bitkisel'' ürünlerdir. Bitkisel demek risksiz demek değildir!

Zayıflama ürünlerine eczanelerden, marketlerden ve internetten kolayca ulaşabiliyorsunuz. Çoğunun etkinliği kanıtlanmış değil, hatta düpedüz tehlikeli olanları dahi var.

Diyet takviyeleri ve kilo kaybı yardımcıları reçeteli ilaçlar gibi titizlikle, uzun yıllar incelenmez ve ürünün piyasaya sürülebilmesi için FDA onaylı olması gerekmez. FDA, ürünü piyasaya çıktıktan ve zararlı yanları görüldükten sonra inceler. Bu yüzden kilo kaybına destek bir ürün kullanmak istiyorsanız önce ürünü araştırın. Etiket okuyun ve kullanmadan önce doktorunuza danışın. Doktorunuz sizi kullanmak istediğiniz ürünün yan etkileri ve başka ilaçlarla etkişleşimleri konusunda bilgilendirir. Ayrıca FDA'nın sitesinden yasaklı ve serbest maddeleri kontrol edebilirsiniz.

Bir doktor değerlendirmesine gerek kalmadan online kaynaklardan veya diğer şüpheli kaynaklardan edinilen zayıflama hapları, uygunsuz şekilde kullanıldıklarında, organ yetmezliği veya kaybı gibi ciddi sorunlara yol açabilir.

Kandırılmayın!

Zayıflatıcı ilaç üreticileri, mucizevi şekilde zayıflayacağınız konusunda sizi ikna etmeye çalışır. Unutmayın ki, zayıflatıcı ilaç kullansanız da, kilo vermek için yediklerinize dikkat etmeniz gerekir. Bu ilaçlar, başta kilo kaybı sağlasa da, kilo almamak için ilaç kulanımına devam etmeniz gerekir ve bu da yukarıda bahsettiğimiz gibi güvenli ve pratik bir çözüm değildir.

Kilo vermek için mucizevi bir yol yoktur! En etkili ve kalıcı kilo kaybı yaşam tarzınızı sağlıklı yönde değiştirerek elde edilir. Sağlıklı düşük kalorili besinler tüketin, porsiyon kontrolünü sağlayın ve hareketinizi artırın. Mucize değil ama inanın işe yarıyor!

Uzman Diyetisyen Burcu TUNÇ

Sosyal medyada beni takip edebilirsiniz:

19 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page