top of page

Emziren Anneler: Sütü Artıran Yiyecekler


Ağustos'un ilk haftası ''Dünya Emzirme Haftası'' . Yeni anneleri meşgul eden 2 soru vardır. ''Sütüm yeter mi?'' , ''Ne zaman kilo vermeye başlayabilirim?'' . İlk soru ile başlayalım...

Emzirmeyi etkileyen birçok faktör vardır ( genetik, psikolojik vb...). Ben beslenme ile ilgili kısımdan bahsedeceğim. Süt miktarını artırmak istiyorsanız yeterli su içtiğinizden emin olun( günde 2-4 litre). Sütün kalitesi ise yediğiniz besinlerin besin değerlerine göre değişir. Süt kalitesini artırmada etkili bazı besinler:

YULAF

Yulaf laktojenik bir besindir. Yani süt artırmaya yardımcıdır. Aynı zamanda yüksek demir içerir. Çoğu kadın, doğum sonrası demir eksikliği yaşar. Yulaf bu eksikliği gidermeye yardımcı olur. Tatlı severler biraz bal, reçel veya meyve ekleyerek tatlandırabilir. Meyveci değilseniz, süt ve fıstık ezmesi ile pişirerek tüketebilirsiniz.

SOMON

Emzirme döneminde somon önerilir. Çünkü protein ve omega-3 açısından zengindir. Omega-3, bebeğin sinir sistemi gelişimi için önemli olan bir yağ türüdür. Balıklarda civanın zararı ile ilgili duyum almış olabilirsiniz. Haftada 1-2 kez balık yemeniz bebeğe zarar vermez. Negatif etki yüksek miktarda deniz ürünü tüketenlerde görülebilir.

YOĞURT

Yoğurt protein ve kalsiyumdan zengindir. Sizin ve bebeğinizin bağırsak sağlığını iyileştiren probiyotik içerir. Laktoz intoleransınız var ise laktozsuz yoğurt tüketebilirsiniz.

YEŞİL YAPRAKLI SEBZELER

Yeşil yapraklı sebzeler demir ve A, C, E, K vitaminlerinden zengindir. Lif ve antioksidan (bağışıklık güçlendirici) oranı yüksektir.

KIRMIZI ET

Yiyeceklerin demir içeriğinden bahsettim. Çünkü doğum sonrası annenin toparlanması ve bebeğin gelişimi için yeterli demir tüketilmesi önemli. En iyi sindirilen demir kaynaklarından biri de kırmızı ettir. Etin görünen yağını ayırın. Kızartma yerine ızgara, haşlama ve fırında pişirme yöntemlerini kullanın. Sağlıklı bir besini sağlıksız hale dönüştürmeyi istemezsiniz.

Bu liste bitmez. Önemli olan sağlıklı ve dengeli beslenmenizdir. 2. soruyu unutmadan cevaplayayım. Kilo vermeye başlamak için 1 gün bile beklemenize gerek yok. Vücut süt ürettiği için fazlasıyla enerji harcıyor. Sürekli acıktığınız için bunu hissediyor olabilirsiniz. Emziriyor olmanız, besin değeri düşük abur-cuburları istediğiniz kadar yiyebileceğiniz anlamına gelmez. Kaliteli beslenmeye odaklanın. Kısıtlama yapmanıza gerek yok. Kilolar kendiliğinden gidecektir.


371 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page